جعل چک رمزدار

جعل چک رمزدار

قسمت بیستم رادیو حقوقی دادپویان جعل چک رمزدار. سلام به رادیو حقوقی دادپویان خوش آمدید.

رادیو دادپویان قصد داره در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند.

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف رادیو حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

نمایش ویدیو درباره جعل چک رمزدار دادپویان

جعل چک رمزدار چیست؟

چک یک سند خصوصی محسوب می شود، قانون به دارندگان دسته چک توصیه کرده که تا حد ممکن آن را در دسترس دیگران قرار ندهند تا کسی از آن استفاده نکند یا از قبل اقدام به امضا کردن چک بدون قرار دادن مبلغ در آن نکنند تا کسی با استفاده از این چک مبادرت به امر کلاهبرداری از دیگران نکند.

حال مبحث ما در مورد جعل چک رمزدار می باشد که این نوع چک ها را بانک خودش صادر می کند به در خواست متقاضی، ولیکن گاها کلاهبرداران با قصد و نیتی مجرمانه دست به جعل چک های از قبیل چک رمزدار می نمایند.

قانون به دارندگان چک توصیه می کند که خود با بی توجهی زمینه سو استفاده دیگران را از چک خود فراهم نکنند تا درگیر مسائل قضایی بعدی این مشکل نشوند.

در ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی، مصادیق جرم جعل مشخص شده است که از جمله: ساختن سند و جعل امضا یا مهر دیگری و خراشیدن و تراشیدن، یا تغییر در تاریخ سند جرم محسوب شده است.

چک رمزدار چیست؟

کاربرد بسیار زیاد چک، به عنوان یکی از مهم ترین اوراق تجاری کشور، باعث شده تا علاوه بر چک های کاغذی عادی، چک های رمزدار و چک های تضمین شده نیز ایجاد شوند و اما چک عادی، توسط شخص صادر می شود.

در مقابل، چک رمز دار به درخواست فرد توسط بانک صادر گردیده و به وی داده می شود. دشواری های مالی، مقابله با کلاهبرداری و سو استفاده و ایجاد سهولت در حمل پول باعث شده اند تا چک های رمزدار پا به عرصه اقتصاد کشور بگذارند.

برای صدور چک رمزدار، شخص پس از مراجعه به بانک، درخواست صدور چک رمزدار را ثبت می نماید.

با پرداخت وجه کارمزد، بانک چک را که با استفاده از رمزهای مخصوص بانکی صادر شده دریافت می نماید. هم چنین این چک پس از صدور، ضمانت پرداخت بانک را به همراه خود دارد، از این رو دریافت کننده بابت نقد شدن آن نگرانی نخواهد داشت. و از درجه اعتبار بسیار بالا می باشد.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

تشخیص چک رمزدار تقلبی

ما برای این که بتوانیم چک رمزدار را تشخصیص بدهیم در ابتدا باید مقررات صدور چک رمزدار را بدانیم که در ادامه برایتان توضیح می دهیم.

  • برای صادر شدن این سند باید یک سری قوانین و مقررات عمومی رعایت شود تا این مدل حواله رسمیت داشته و قانونی باشد.
  • حتما برای صادر کردن این مدل سند باید یک متقاضی حقیقی وجود داشته باشد و امکان صدور آن ها در وجه حامل و بدون نام امکان پذیر نیست.
  • رقمی که در این سند نوشته می شود، نباید دست نویس باشد و حتما باید توسط ماشین، چاپ شده تا جنبه قانونی و رسمی پیدا کند.
  • چک بین بانکی بر عکس چک بانکی نقد نشده و باید به حساب خود شخص خوابانده شود.
  • شخص متقاضی برای صدور این حواله باید فرم مخصوصی را پر کرده و امضا و اثر انگشت خود را روی آن مرقوم کند.
  • بعد از دریافت این حواله پولی، متقاضی باید سندهای مربوطه را امضا کرده و اثر انگشت بزند.

نحوه جعل چک رمزدار

مجازات جعل چک بانکی

جرم جعل در ماده‌ ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی، به صراحت بیان شده است، بر این اساس جعل امضا یا مهر فردی دیگر، ساخت سند، خراشیدن و تراشیدن و تغییر در سند، جرم است. پس بر این اساس قانون دست بردن در چک را نیز جرم می‌داند، خواه در مبلغ یا تاریخ چکی باشد که قبلا صادر شده است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی و با توجه به این که جعل چک و امضای آن جرم تلقی می‌شود، فرد مجرم در ابتدا باید خسارت و زیانی را که توسط جعل چک به دیگری وارد کرده را جبران کند، و علاوه بر آن طبق مقررات، دادگاه می‌تواند مجرم را از شش ماه تا دو سال به حبس محکوم کند و سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی نیز در انتظار او خواهد بود. 

چک تضمینی چیست؟

چک تضمینی یکی از انواع چک‌ هاست که بسته به شرایط خاصی ممکن است در داد و ستد و معامله برای جابه جایی پول انتخاب شوند.

همزمان با گسترش و رشد سایر مظاهر و جنبه‌های زندگی مدرن انسان، پرداخت‌ها، داد و ستدها و انتقال پول در یک نگاه کلی با تغییرات زیادی مواجه شده است.

بشر در دوران باستان اساسا شناختی از پول نداشت، با کالا داد و ستد می‌کرد، همزمان با ضرب سکه، داد و ستد با سکه طلا را آموخت، پس از آن به اسکناس روی آورد و در نهایت به عصر حاضر، یعنی مدرنیته گام نهاد. مدرنیته همزمان با ایجاد انقلاب‌های عظیم و مداوم در روش‌های پرداخت، پدیده‌ای به نام چک بانکی را رایج کرد.

شما با یک چک بانکی می‌توانستید سندی مبنی بر پرداخت میزان معینی پول از سوی بانک به شخص خاصی را ارائه کنید. اما خود چک‌ها نیز محدود به این کاربری ابتدایی نمانده و به مرور زمان با پیشرفت و انواع متفاوتی به تسهیل فرآیند داد و ستد یاری رساندند.

این چک، نقش به سزایی در افزایش اعتماد، در معاملات مالی، داشته است. زیرا به علت صدور متعدد چک های بلامحل، ممکن است افراد با اعتماد کمتری در معاملتشان، از چک استفاده بکنند.

این چک، به صورت رمز دار مورد استفاده قرار می گیرد و شخصی که برای صدور آن درخواست می دهد، نیازی به داشتن دسته چک ندارد، نحوه وصول چک های تضمین شده، تابع مقررات قانون اصلاحی صدور چک 1400 است که می تواند با صدور چک های عادی متفاوت باشد.

وکیل جعل چک رمزدار در تهران

موضوع جعل از پرونده‌ها ی حساس و نتیجه آن بسته به نظر کارشناس و نحوه قضاوت قاضی دادگاه و البته مهم تر از همه تخصص وکیل دادگستری می باشد و تشخیص مدارک ارائه شده و موفقیت در نتیجه پرونده بستگی به مهارت وکیل متخصص در امور جعلی دارد.

وکیل متخصص جعل چک رمزدار با تجارب و دانشی که دارد و خیلی بیشتر از افراد عادی جامعه با این زمینه آشنایی که دارد بیشترین و بهترین کمک را به متضررین می کند.

بنابراین توصیه می گردد در مورد جعل و استفاده از سند مجعول لزوما پیگیری پرونده و یا دفاع از پرونده از طریق وکیل متخصص در امور کیفری و جعل انجام گیرد.

پیشنهاد ما به شما در خصوص انواع مشکلات مربوط به جعل سند، جعل چک رمزدار مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *