ابلاغ قانونی

ابلاغ قانونی

در این مقاله آشنا میشوید با: ابلاغ قانونی، امتناع از گرفتن ابلاغ، موارد ابلاغ قانونی، مدت زمان ابلاغ، تشریفات ابلاغ و روش های مدرن در ابلاغ. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ابلاغ

ابلاغ صحیح و به موقع تصمیمات و اقداماتی که پیش روی طرفین قرار دارد، یکی از مسائل مهم فرایند دادرسی عادلانه در مورد دعاوی مطرح در دادگستری است که به دو شکل قانونی و واقعی صورت می گیرد. در صورتی که ابلاغ واقعی میسر نباشد ابلاغ به صورت قانونی انجام خواهد شد.

امتناع از گرفتن ابلاغ

در صورت امتناع خوانده از گرفتن اوراق ابلاغ، در این صورت مامور ابلاغ امتناع او را در برگ اخطاریه قید می کند. به عبارت دیگر، می توان گفت که به نظر قانون گذار شخصی که از دریافت ابلاغیه امتناع می کند در واقع از جزییات ابلاغ مطلع شده است.

ابلاغ قانونی

از همین رو بر اساس تبصره ماده 81 تاریخ امتناع وی تاریخ ابلاغ محسوب می شود و کلیه مهلت ها و مواعد قانونی از همین تاریخ محسوب می گردند.

برای مشاوره حقوقی ابلاغیه، می توانید با وکیل اوراق قضایی در تماس باشید.

موارد ابلاغ قانونی

  • ابلاغ به یکی از بستگان فرد، در صورتی که مامور شخص را در محل نیابد، اوراق را به یکی از بستگان فرد تحویل دهد.
  • خوانده یا بستگان وی در محل حضور نداشته باشند و یا از دریافت اوراق ابلاغیه امتناع کنند، در این صورت مامور ابلاغ یک نسخه از ابلاغیه را به نشانی تعیین شده الصاق می کند.
  • ابلاغ به اشخاص مقیم خارج از کشور، توسط ماموران سیاسی و کنسولی و یا وزارت خارجه انجام می شود.
  • ابلاغ به خواندگان غیر محصور، به عنوان مثال در دعاوی راجع به اهالی معینی اعم از ده، روستا، شهر یا بخشی از یک شهر، که از طریق نشر آگهی در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار و ابلاغ یک نسخه از دادخواست به شخص یا اشخاصی که معارض خواهان می باشند صورت می گیرد.
  • ابلاغ به ادارات دولتی، به رییس دفتر یا قائم مقام او ابلاغ می شود.
  • ابلاغ به اشخاص حقوقی، به مدیر، قائم مقام یا دارنده حق امضا و یا به مسئول دفتر موسسه ابلاغ خواهد شد.
  • ابلاغ خارج از حوزه دادگاه، اگر خوانده در حوزه دادگاه دیگری باشد، ابلاغ توسط دفتر دادگاه با هر وسیله ای که ممکن است صورت می پذیرد و اگر در آن حوزه دادگاهی نبود، ابلاغ توسط ماموران انتظامی، بخشداری یا شورای اسلامی محل و یا پست صورت می پذیرد.
  • ابلاغ با مجهول بودن آدرس خوانده: در این صورت مفاد دادخواست به درخواست خواهان و به دستور دادگاه یکبار در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار آگهی می شود.

مدت زمان ابلاغ

در امور حقوقی رسیدگی به تمام دعاوی نیازمند ابلاغ به طرف دعوا و اطلاع آنان از طرح دعواست.

براساس ماده 67 قانون آیین دادرسی مدنی، یک نسخه از دادخواست و ضمائم باید به طرف مقابل ابلاغ شود و حتی بنابر مفاد ماده 64 و 73 همان قانون فاصله ابلاغ تا وقت رسیدگی نیز باید حداقل 5 روز در صورت ابلاغ توسط ماموران و یک ماه در صورت ابلاغ از طریق انتشار آگهی باشد و رعایت این موارد برای شروع رسیدگی ضروری است.

ابلاغ قانونی

در دعاوی کیفری نیز اصل بر اطلاع رسانی و ابلاغ به طرف دعواست اما بر اساس ماده 118 قانون آئین دادرسی کیفری، دادگاه مجاز است در مورد جرائمی که مجازات قانونی آنها قصاص، اعدام و قطع عضو تعیین شده است یا در مورد متهم هایی که محل اقامت یا شغل آنها مشخص نیست و اقدام قاضی برای دسترسی به آنها به نتیجه نرسیده است، بدون ابلاغ، بدوا دستور جلب متهم را صادر کند.

تشریفات ابلاغ

تشریفات ابلاغ را بر اساس ماده 82 قانون آئین دادرسی کیفری این گونه میباشد، درج نام و نام خانوادگی خود مامور ابلاغ و نام و نام خانوادگی و سمت شخصی که اوراق به او تحویل می شود روی هر دو نسخه، همچنین درج محل و تاریخ ابلاغ با تعیین روز و ماه و سال که باید با حروف نوشته شود از تشریفات ابلاغ است.

مامور باید نسخه اول و ضمایم و در صورتی که اخطاریه ضمائم داشته باشد به شخص ابلاغ شونده تحویل دهد و در نسخه دوم از او رسید و امضا اخذ و این نسخه را به دادگاه ارسال کند.

برای مشاوره حقوقی ابلاغ، می توانید با وکیل اوراق قضایی در تماس باشید.

روش های مدرن در ابلاغ

ابلاغ اینترنتی و پیامکی از سرعت خوبی برخوردار است یادآور می شود با توجه به عدم دسترسی تمامی شهروندان به اینترنت، قطعی احتمالی شبکه، ناتوانی برخی از شهروندان در بهره برداری از این روش، ثبت نشدن کامل اطلاعات در محاکم و مشکلاتی از این قبیل، هنوز این روش به طور صد در صد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

چنانچه به صورت تدریجی، با تکمیل زیر ساخت ها، برطرف کردن موانع و ارایه آموزش های لازم به عموم جامعه، زمینه لازم فراهم شود، بهره برداری از این روش به تسریع در رسیدگی کمک می کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *