پرداخت دیه به راننده بدون گواهی نامه

پرداخت دیه به راننده بدون گواهینامه

نمایش ویدیو درباره پرداخت دیه به راننده بدون گواهینامه دادپویان

طنز حقوقی دادپویان پرداخت دیه به راننده بدون گواهینامه

سلام به طنز حقوقی دادپویان خوش آمدید.

طنز حقوقی دادپویان قصد دارد در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، خانوادگی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند. (طنز)

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف طنز حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

پرداخت دیه به راننده بدون گواهینامه

هژیر خان دادپویان میخواد با آقای وکیل در خصوص پرداخت دیه به راننده بدون گواهینامه صحبت کند.

اگر میخواین از این موضوع مطلع شوید، حتما این ویدئو رو ببینید و از مشاوره رایگان با وکیل هم استفاده کنید.

مجازات رانندگی بدون گواهی نامه

برای مجازات رانندگی بدون گواهینامه، دو نوع مجازات در قانون حکم شده است. یکی، در قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات و یکی، در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی. از این رو، در این جا مجازات رانندگی بدون گواهینامه را با توجه به این دو قانون، بیان می کنیم:

قانون مجازات اسلامی : مجازات رانندگی بدون گواهینامه در ماده 723 قانون مجازات اسلامی، به این ترتیب مقرر شده است: هر کس بدون گواهینامه رسمی، اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و هم چنین، هر کس که به موجب حکم دادگاه، از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول، به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد، به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

نداشتن گواهینامه در تصادف

درصورتی که راننده، گواهینامه نداشته باشد، چنان چه علت وقوع حادثه بی احتیاطی و یا بی مبالاتی طرف مقابل باشد، راننده به علت نداشتن گواهینامه مقصر قلمداد نمی شود. اما از حیث این که فاقد گواهینامه بوده قابل تعقیب ومجازات می باشد.
تشخیص این که مقصر حادثه از روی عمد این عمل را انجام داده، یا از روی بی احتیاطی یت بی مبالاتی بوده، بر عهده کارشناس راهنمایی و رانندگی است.

درتصادفات رانندگی یا سوانح رانندگی، ممکن است راننده علاوه بر نداشتن گواهینامه، سن قانونی برای رانندگی را هم نداشته باشد. در این صورت هم مرتکب جرم قتل غیر عمد شده، و هم مرتکب جرم نداشتن گواهینامه شده است. و مهم تر از همه نداشتن سن قانونی برای رانندگی شده است. (سن قانونی برای گرفتن گواهینامه ۱۸ سال کامل می باشد).

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

پرداخت دیه در تصادفات رانندگی

هرگاه در یکی از تصادفات رانندگی، آسیب جانی یا جسمی به شخص ثالث وارد شود، دارنده وسیله نقلیه، موظف به جبران خسارت مالی است.

پرداخت دیه تصادفات بر عهده شرکت‌های بیمه خواهد بود. بر این اساس و طبق قراردادی که میان بیمه‌گر و بیمه کننده منعقد می‌شود، پس از بررسی‌های لازم و اظهار نظر کارشناسان و در نهایت بر اساس حکم دادگاه، شرکت بیمه موظف است دیه تصادف را به شخص ثالث بپردازد.

توجه: در صورتی که وسیله نقلیه بیمه نشده یا راننده از محل وقوع تصادف، متواری شده باشد، پرداخت دیه تصادفات بر عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی خواهد بود.

عدم پرداخت خسارت و دیه راننده مقصر بدون گواهی نامه

طبق قانون، شرکت‌ های بیمه باید خسارت را تحت هر شرایطی پرداخت نمایند. حال در صورتی که راننده مقصر و فاقد گواهینامه باشد، بیمه شخص ثالث خسارت شخص زیان دیده را پرداخت خواهد کرد. اما بعد، از فرد مقصر تمامی مبلغ را دریافت می‌کند. حالا می‌تواند به صورت کامل یا قسطی باشد.

نکته بسیار مهم این است که اگر در زمان وقوع حادثه رانندگی بدون گواهی نامه باشد و خسارات جانی رخ دهد، راننده مقصر است و متهم به جرم قتل می‌شود. بهتر است که تحت هیچ شرایطی ریسک نکرده و بدون گواهینامه رانندگی نکنید. نداشتن گواهینامه رانندگی در هر صورت به ضرر شما خواهد بود.

مجازات رانندگی بدون گواهی نامه برای بار اول

مجازات رانندگی بدون گواهینامه، برای مرتبه اول، حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا صد هزار تومان و یا هر دوی این مجازات ها خواهد بود. البته، مجازات حبس در این قانون، بر اساس بند 1 ماده 3 قانون، وصول برخی از درآمدهای دولت، به جزای نقدی تبدیل می شود.

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی: به موجب ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی: در صورتی که راننده، بدون داشتن گواهینامه، مبادرت به رانندگی نماید، وسیله نقلیه، متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی می گردد. ضمانت اجرای دیگری که این قانون گذار در این ماده حکم کرده است، توقف وسیله نقلیه می باشد.

زیان دیده تصادف بدون گواهی نامه

 چنان چه کسی که فاقد گواهینامه معتبر است تصادف کند و در حادثه مقصر باشد و به خودش آسیبی برسد به دلیل این که گواهینامه ندارد دیه به اون تعلق نمی گیرد.

وکیل رانندگی بدون گواهی نامه در تهران 

وکیل تصادفات و رانندگی بدون گواهی نامه به فردی گفته می شود که دارای تحصیلات حقوقی و مدرک وکالت است، این نوع از وکلا دارای تجربه و تخصص در زمینه وکالت پرونده های تصادفات و رانندگی بدون گواهینامه می باشند.
با تکیه بر مهارت و توانایی هایی که دارد به موکلان خود کمک می کند تا در جریان دعوای قانونی که قرار گرفته اند، سریعتر به نتیجه مطلوب برسند. اولین و مهمترین هدفی که این وکلا آن را دنبال می کنند، احقاق حقوق موکلین خود می باشد.

پیشنهاد ما به شما در خصوص انواع مشکلات مربوط به مطالبه دیه مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *