تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال نا مشروع

تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع

در این مقاله با تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع، کلاهبرداری چیست، تحصیل مال از طریق نامشروع چیست، تفاوت کلاهبرداری و جرم تحصیل مال نامشروع، مجازات کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع و آیا تحصیل مال نامشروع همان کلاهبرداری است، آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

برای روشن شدن تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال نا مشروع در ابتدا هر کدام از این موارد را تعریف می کنیم و سپس به بررسی و مجازات آن ها می پردازیم.

کلاهبرداری چیست؟

به طور کلی کلاهبرداری به معنای بردن مال شخص دیگری از طریق توسل به وسایل متقلبانه همراه با سو نیت است و کسی که به این کار اقدام نماید کلاهبردار محسوب می شود. بنابراین، هر اقدامی که با سو نیت و به طور متقلبانه صورت گیرد و موجب فریب افراد شود و از این طریق مرتکب بتواند مال دیگری را ببرد، مشمول عنوان کلاهبرداری است. ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری به تعریف، ارکان و شرایط قانونی این جرم پرداخته است.

تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟

عبارت تحصیل مال نامشروع از لحاظ لغوی در واقع متشکل شده از دو کلمه تحصیل و مال نامشروع که هر یک معنای خاص خود را دارد.
تحصیل به طور کلی یعنی به دست آوردن و نامشروع هم یعنی خلاف قوانین شرع، البته نکته قابل توجه که در تعریف این عبارت وجود دارد، این است که منظور از نامشروع غیر شرعی نیست، بلکه منظور غیر قانونی بودن است یا به عبارتی بهتر یعنی فاقد مشروعیت قانونی باشد.

با توجه به معنی عبارت تحصیل مال از طریق نامشروع یعنی این که مالی را از طریق نامشروع و غیر قانونی به دست بیاوریم که این عمل بر حسب قانون جرم محسوب می شود و مرتکب مجازات خواهد شد.

تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال نا مشروع

تفاوت کلاهبرداری و جرم تحصیل مال نامشروع

جرم تحصیل مال نامشروع به هر عمل مثبتی (فعل) گفته می‌شود، که شخص مال، وجه، امتیاز یا توزیع کالاهایی را از روشی نامشروع و غیر قانونی به دست آورد.

اما براساس ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری، کلاهبرداری زمانی است که شخصی از راه حیله و تقلب، مردم را به وجود شرکت‌ها یا تجارت خانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار کند.

یا از حوادث و پیش‌ آمدهای غیر واقع بترساند یا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر، وجوه یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آن‌ها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد.

بنابراین، در کلاهبرداری وسیله ارتکاب جرم اهمیت دارد. و کلاهبرداری زمانی محقق می‌شود که کلاهبردار شخصی را با حیله و تقلب فریب بدهد و مالی را به دست آورد. به طوری که اگر فریب نباشد جرم انجام شده نیز کلاهبرداری نیست. اما در جرم تحصیل مال نامشروع، لازم نیست متهم شخصی را فریب بدهد، همین که مال کسب شده را از روشی غیر قانونی به دست آورد، جرم انجام می‌شود.

مجازات کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع

این دو جرم با یکدیگر در میزان مجازات هم تفاوت دارند. مجازات جرم تحصیل مال نامشروع، علاوه بر رد اصل مال، مجازات سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده. اما مجازات کلاهبرداری، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، می‌باشد.

آیا تحصیل مال نامشروع همان کلاهبرداری است؟

هرچند تحصیل مال نامشروع و کلاهبرداری هر دو مصداق سو استفاده است و جرم محسوب می شوند. اما دارای تفاوت هستند و نباید با یک دیگر مختلط شوند.

در کلاهبرداری شخص کلاهبردار با توسل به وسایل و عملیات متقلبانه، شخص یا اشخاصی را به منظور بردن مال او فریب می دهد. همچون اشخاصی که شرکتی صوری با آرم و علائم غیر واقعی تشکیل می دهند، بی آنکه پشتوانه ای در دنیای واقعی داشته باشد و از این طریق به عنوان شرکت رسمی، به فروش سهام و یا تجارت می پردازند.

مطابق با ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری، شخص کلاهبردار علاوه بر رد اصل مال به صاحبش به حبس از دو تا ده سال و انفصال ابد از خدمت دولتی و پرداخت جـزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می شود.

اما در تحصیل مال نامشروع شخص تمام امتیازات و شرایط انجام یک فعالیت قانونی را با یارانه دولت دارد، اما از موقعیت خود سو استفاده کرده و به اقتصاد جامعه لطمه وارد می کند. و با او مطابق با ماده دو قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری رفتار می شود.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *