مهرالمسمی چیست؟

مهرالمسمی چیست؟

در این مقاله آشنا میشوید با: مهرالمسمی چیست، تعریف مهرالمسمی، شرایط مهرالمسمی، اقسام مهرالمسمی و وکالت دادن در تعیین مهریه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف مهرالمسمی

مهریه از جمله حقوق مالی است که به موجب عقد نکاح به مالکیت زن درآمده، به نحوی که حتی پس از فوت شوهر از ما ترک وی قابل مطالبه می باشد. مهریه انواع و اقسامی دارد که بر اساس شرط استطاعت به مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه تقسیم می شود و از نظر تعیین مهر در نکاح به مهرالمثل، مهرالمتعه، مهرالمسمی و مهرالسنه تقسیم می شود.

برای مشاوره مهریه، می توانید با وکیل خانواده تهران در تماس باشید.

به مهریه ای که در عقدنامه های رسمی (سند ازدواج با توافق و رضایت زوجین و خانواده ها تعیین و ثبت شده است مهرالمسمی گفته می شود. (مانند سیصد عدد سکه تمام بهار آزادی دختر و پسر در تعیین میزان مهریه آزاد هستند و عملا هیچ گونه محدودیتی ندارند و می توانند هر مالی با کاری را که دارای ارزش مالی است را به نفع زن به عنوان مهریه قرار داد.

شرایط مهرالمسمی

مهرالمسمی باید شرایط خاصی داشته باشد که عبارتند از:

  • مالیت داشتن
  • قابل تملیک بودن
  • معین بودن
  • معلوم بودن
  • قابل تسلیم بودن
  • منفعت مشروع و عاقلانه داشتن

مهرالمسمی چیست؟

مالیت داشتن

یعنی ارزش اقتصادی داشته و امکان خرید و فروش آن وجود داشته باشد. مثال: کالاهای تجاری، گندم، خودرو ، زمین زراعی، حیوان، زینت آلات و…

قابل تملیک بودن

یعنی به گونه ای باشد که زن بتواند بلافاصله پس از عقد نکاح آن را به مالکیت خود در آورد. به عنوان مثال خیابان و جاده و یا دیگر فضاهایی که عمومی می باشند و یا موقوفات را نمی توان به عنوان مهر در نظر گرفت.

معین بودن

به این معنی که بایستی دقیقا معین شود که چه چیزی به عنوان مهر تعیین شده است. مثال: کدامیک از دو خانه.

معلوم بودن

مطابق ماده ۳۲۴ قانون مدنی معلوم بودن مقدار، جنس و وصف مهر الزامی است. معلوم شدن مهر برای طرفین در صورتی که مهر از اعیان باشد، به وسیله مشاهده ممکن خواهد بود. مواردی نیز که معلوم شدن آن ها با مشاهده کردن امکان پذیر نمی باشد باید به وسیله وزن یا عدد یا کیل یا مساحت و… مقدار آن معین گردد.

در صورتی که چیز نامعلومی به عنوان مهر در نظر گرفته شود، یا اینکه مهر مالیت نداشته باشد، با توجه به ماده ۱۱۰۰ قانون مدنی عقد را باطل نخواهد کرد و فقط مهر باطل خواهد بود که این شرایط مانند زمانی است که حین عقد مهر مشخص نشده باشد و باید مهرالمثل تعیین گردد.

قابل تسلیم بودن

یعنی چیزی که مرد به عنوان مهر زن در نظر گرفته است، باید شرایطی داشته باشد که بتواند آن را به زن تسلیم نماید. به عنوان مثال مالی که در جای نامشخصی پنهان شده باشد و زن نتواند به آن دسترسی پیدا کند را نمی توان به عنوان مهر زن تعیین نمود. البته در فقه و یا در قانون مدنی در فصلی که به مهر پرداخته شده است به این شرط اشاره ای نشده ولی بر اساس ماده ۳۴۸ قانون مدنی، بیع چیزی که مایع قدرت بر تسلیم آن وجود ندارد، باطل شمرده می شود که می توان این موضوع را به عقد نکاح نیز تعمیم داد.

مهرالمسمی چیست؟

منفعت مشروع و عاقلانه داشتن

مهر نباید از مواردی باشد که قانون و یا احکام شرعی فروش ، استعمال و یا مالکیت آنها را ممنوع کرده باشد. مثال: مواد مخدر، مشروب، گوشت مردار و… .

در صورتی که چنین موردی به عنوان مهر معین شده باشد و عقد صورت گرفته باشد، عقد صحیح است ولی مهر باطل می باشد و با توجه به شرایط باید مهر المثل و یا مهرالمتعه تعیین گردد.

اقسام مهرالمسمی

مهر المسمی، یا عندالمطالبه و یا عندالاستطاعه است. عندالاستطاعه یعنی مهر به گردن مرد می باشد ولی شرط می کند که هر وقت استطاعت مالی داشت مهر را پرداخت کند و اگر شرط نشود، مهر دین حال یعنی عندالمطالبه محسوب می شود.

عندالمطالبه یعنی به محض مطالبه زوجه باید مهر پرداخت شود. مهر اگر عندالاستطاعه باشد، زن باید استطاعت مالی شوهر را ثابت نماید.

برای مشاوره مطالبه مهریه، می توانید با وکیل مهریه در تماس باشید.

وکالت دادن در تعیین مهریه

اگر طرفین وکالت دهند که مهر او را دیگری تعیین کند، مثلا زن یا شوهر بگوید مهر را پدرت تعیین کند، باز هم مهری که او تعیین می کند، مهرالمسمی است. چون، اراده وکیل، اراده موکل است. خانمی که اختیار تعیین مهرش را به دیگری تفیض کرده است را مفوضه المهر می‌گویند. (مهرالمسمی چیست؟)

ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی: ممکن است اختیار تعیین مهر به شوهر یا شخص ثالثی داده شود، در این صورت شوهر یا شخص ثالث می تواند مهر را هر قدر بخواهد معین کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *