خیار رویت و تخلف وصف

خیار رویت و تخلف وصف

در این مقاله آشنا میشوید با: خیار رویت و تخلف وصف، شروط ایجاد خیار تخلف از وصف و تفاوت خیار تخلف وصف با خیار تخلف از شرط صفت. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خیار رویت و تخلف از وصف چیست؟

ماده ۴۱۳ قانون مدنی در خصوص خیار رویت می‌گوید: هر گاه یکی از متبایعین مالی را سابقا دیده و به اعتماد رویت سابق معامله کند و بعد از رویت معلوم شود که مال مزبور اوصاف سابقه را ندارد، اختیار فسخ خواهد داشت.

خیارات در حقوق به این منظور تعریف شده اند تا در صورتی که یکی از دو طرف قرارداد در موقعیتی قرار گرفت که قرارداد به ضرر او بود، بتواند از حق فسخ قرارداد استفاده کند.

یکی از انواع خیارات، خیار رویت و تخلف از وصف است. خیار رویت و تخلف از وصف در ماده 410 قانون مدنی به این ترتیب تعریف شده است : هر گاه کسی مالی را ندیده و آن را فقط به وصف بخرد بعد از دیدن اگر دارای اوصافی که ذکر شده است نباشد مختار می شود که بیع را‌ فسخ کند یا به همان نحو که هست قبول نماید.

خیار رویت و تخلف وصف

بنابراین وقتی کسی مالی را ندیده باشد و صرفا با توجه به اوصافی که از آن شنیده است، اقدام به خرید آن می کند ولی بعد از تحویل گرفتن کالا متوجه می شود که کالا فاقد ویژگی هایی است که درباره آن شنیده بود، هم می تواند معامله را فسخ کند و هم می تواند آن را به همان ترتیبی که هست بپذیرد و در این باره این مشتری است که تصمیم می گیرد و بعد از رویت معلوم شود که مال مزبور اوصاف سابقه را ندارد، اختیار فسخ خواهد داشت.

برای تنظیم قرارداد، می توانید با وکیل قرارداها در تماس باشید.

شروط ایجاد خیار تخلف از وصف

  1. خریدار نباید مورد معامله را دیده باشد، زیرا اگر مال را دیده باشد از ویژگی های آن آگاه می شود و اگر تردیدی در این باره داشته باشد می تواند اوصاف مورد نظر خود را در عقد شرط کند.
  2. باید مال را به وصف خریداری کند، به عبارت دیگر چون کالا را ندیده و کالا غایب میباشد، با ذکر اوصاف در عقد مال را مشخص می کنند. ذکر کردن اوصاف مبیعی که در هنگام تراضی حاضر نیست، برای رفع ابهام از آن ضروری است. از این نظر شباهت به بیع کلی دارد زیرا در بیع کلی مصداق خارجی مال معلوم نمی باشد، و به طور کلی معامله می شود. پس برای رفع ابهام و معین شدن موضوع معامله باید اوصاف مبیع ذکر شود.
  3. بعد از دیدن کالا باید اوصاف مذکور، درکالا وجود نداشته باشد. عدم ذکر اوصافی که لازمه ی رفع جهالت از کالا است، باعث بطلان عقد می شود. مثلا: اگر در بیع خرید گندم ذکر نشود که فروشنده چند کیسه گندم باید تحویل مشتری بدهد، چون میزان مبیع، معین نشده است، بیع باطل است. فقدان اوصافی که باعث رغبت خریدار به انجام معامله می باشد و از اوصاف فرعی است، ایجاد خیار فسخ میکند.
  4. مورد معامله باید عین معین یا در حکم آن کلی در معین باشد و در معامله کلی خیار فسخ ایجاد نمی شود. مطابق ماده 414 قانون مدنی در بیع کلی خیار رویت نیست و بایع باید جنسی بدهد که مطابق با اوصاف مقرره بین طرفین باشد.

مواد مرتبط با خیار رویت و تخلف از وصف

ماده ۴۱۲ قانون مدنی: هر گاه مشتری بعضی از مبیع را دیده و بعض دیگر را به وصف یا از روی نمونه خریده باشد و آن بعض مطابق وصف یا نمونه نباشد ‌می تواند تمام مبیع را رد کند یا تمام آن را قبول نماید.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

ماده ۴۱۳ قانون مدنی: هر گاه یکی از متبایعین مالی را سابقا دیده و به اعتماد رویت سابق معامله کند و بعد از رویت معلوم شود که مال مزبور اوصاف سابقه را‌ ندارد اختیار فسخ خواهد داشت.

تفاوت خیار تخلف وصف با خیار تخلف از شرط صفت

در خیار تخلف از شرط صفت ما از ابتدا صفتی را در قرارداد شرط می کنیم و اگر آن صفت در قرارداد وجود نداشته باشد ما حق فسخ خواهیم داشت.

اما در تخلف از وصف ما چیزی را شرط نکرده ایم فقط با اوصافی که فروشنده گفته یا چیز هایی که قبلا شما دیده اید مطابقت ندارد.

برای مثال ما خانه ای را می خریم به شرط آن که سال ساخت آن 1400 باشد اما بعد متوجه می شویم که سال ساخت خانه 1395 است در اینجا ما خیار فسخ داریم به استناد تخلف از شرط صفت.

حال اگر فروشنده برای آپارتمان مذکور اوصافی را بگوید یا قبلا خودمان آن را دیده ایم ولی حالا آن اوصاف را ندارد می توانیم فسخ کنیم به استناد تخلف از وصف.

نکته مهم این است که هر دو مورد این موارد یک اثر دارند و آن به هم زدن عقد می باشد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *